Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia przeciwpożarowe w powiecie rypińskim

Dnia 27 czerwca bieżącego roku odbyły się ćwiczenia sprawdzające gotowość przeciwpożarową jednostek straży z terenu powiatu rypińskiego.

Pierwsza ich część miała miejsce w zakładzie Wytwórni Pasz w Rypinie – Cedrob S.A., gdzie doszło do pożaru samochodu ciężarowego, w bliskiej odległości zbiorników nadziemnych z gazem.

Drugim zdarzeniem był pożar lasu w Nadleśnictwie Skrwilno, na terenie Leśnictwa Urszulewo. Zaangażowano w te działania duże siły pożarnicze. Scenariusz rozpoczynał się o godzinie 12.20, zgłoszeniem pożaru młodnika w miejscowości Urszulewo. Z uwagi na dużą powierzchnię płonącego lasu oraz bezpośrednie zagrożenie sąsiednich kompleksów leśnych do działań ratowniczych skierowano zastępy Kompanii Powiatowej. Do gaszenia pożaru wykorzystano wodę z naturalnego punktu czerpania wody na Jeziorze Urszulewskim. Na palący się las strażacy podawali prądy gaśnicze wody, ograniczając rozprzestrzenianie się ognia. W późniejszym etapie zmieniono system podawania wody na przetłaczanie. W efekcie sprawnych działań, po dwu godzinnej akcji udało się ugasić pożar. W działaniach pomagały jednostki Policji, zabezpieczając przejazd na szosie wojewódzkiej, gdzie transportowano wodę. W ćwiczenia zaangażowano łącznie 14 samochodów gaśniczych i 86 strażaków.

Tak sprawne działanie jednostek straży pożarnych sprawia, że w okresie zagrożenia pożarowego lasu możemy czuć się bezpiecznie.

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński