Lista aktualności Lista aktualności

Święto Konia

25 sierpnia 2018 roku obchodziliśmy w Skrwilnie Święto Konia.

W ramach programu „Koniom wdzięczni – tradycje koniarskie regionu” na terenie Nadleśnictwa Skrwilno odbyła się impreza plenerowa poświęcona zwierzętom, które od setek lat towarzyszą człowiekowi. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Skrwilno „Grodzisko”, Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Koni, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie oraz Gmina Skrwilno.

Długo wyczekiwaliśmy zawodów Ligi zaprzęgowej woj. Kujawsko-pomorskiego-mazurskiego-mazowieckiego, które od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała, jednak kibice przybyli niezawodnie. Należy pamiętać, że całe widowisko byłoby niemożliwe gdyby nie wielka pasja i zamiłowanie do koni niewielkiej grupy osób, biorących czynny udział w obchodach.

Nasi goście mieli możliwość podziwiania sztuki poświęconej koniom, która była wystawiona w sali edukacyjnej nadleśnictwa. Wśród niej znalazły się obrazy malowane na płótnie przedstawiające sceny z końmi w roli głównej, rysunki dzieci biorących udział w konkursie plastycznym pn. „Mój wymarzony koń, mój wymarzony zaprzęg i kulig” oraz „Opowieść o koniach i towarzyszących im ludziach”, która stanowiła swoistą kronikę historyczną bogatą w fotografie. Tuż obok wystawiony został sprzęt, który lata temu służył ludziom użytkującym konie.

Podróż w czasoprzestrzeni zafundowali nam posiadacze zaprzęgów historycznych, które jak z bajki prezentowały się paradując po terenie nadleśnictwa, a następnie odbyła się ich defilada ulicami Skrwilna. Dla zainteresowanych bliżej tematem hodowli koni przygotowano pokazy form ich użytkowania i prezentacje branżowe, w tym podkuwania koni i informacje na temat zdrowia koni. Do dyspozycji odwiedzających były stoisko kowalskie, rymarskie, weterynaryjne i kulinarne. Wisienką na torcie były zawody Ligi zaprzęgowej woj. Kujawsko-pomorskiego-mazurskiego-mazowieckiego, które podczas rywalizacji wzbudzały niesamowite emocje.

Dziękujemy za wielką dawkę pozytywnych wrażeń, których doświadczyliśmy podczas obchodów Święta Konia i zapraszamy na spotkanie w przyszłym roku!

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński